Aktuality 2023/2024

Plavba po online moři ve 4.A a 4.B

Vloženo 29. 04. 2024, autor Mgr. Pavlína Jandošová, zhlédnuto 124x

Plavba po online moři může být vzrušujícím dobrodružstvím plným objevů a nových přátelství, ale stejně jako každý šikovný kapitán musí znát nebezpečí, která na něj čekají ve vodách, musí i mladí námořníci na internetu rozpoznat mořské příšery a piráty, kterým se vyhnout.

Žáci 4. ročníků naší školy prozkoumávali spolu s metodičkou prevence jako zkušení námořníci nebezpečí internetu, který je plný zajímavých ostrovů ke zkoumání a podmořských pokladů, ale také skrytých útesů a nebezpečných proudů. Jako zkušení kapitáni (nebo v našem případě, uživatelé internetu) jsme se zaměřili na základní pravidla plavby, aby jejich cesta byla co nejbezpečnější.

Začali jsme s vytvořením bezpečného profilu, který by měl být pevný a bez trhlin, kde by se mohly ukrýt nežádoucí informace. Děti už ví, že by se měly vyhnout zejména sdílení příliš osobních dat jako je adresa, datum narození nebo telefonní číslo. Každý kousek osobní informace je totiž cenným nákladem, který hlavně děti musí chránit před piráty. Naučili jsme se rozpoznávat nebezpečné vody - například, sociální sítě mohou být jako malebné zátoky, kde se můžeš setkat s přáteli a užívat si zábavu, ale mohou skrývat i nebezpečné útesy v podobě neznámých lidí, kteří nemusí mít dobré úmysly. Jak se zachovat v případě kyberšikany nebo útoků, které se z nás snaží vylákat peníze nebo osobní údaje? Už to víme a proto se plavby na online moři nebojíme!

Přátelé mořeplavci, pamatujte si, že na internetu, stejně jako na otevřeném moři, je vždy lepší plavat s dobře zásobenou lodí, mapou a vědomostmi, jak se vyhnout nástrahám, které na vás mohou čekat. A nezapomeňte, že i v digitálním světě platí staré námořnické pravidlo: bezpečnost především!

Mgr. Pavlína Jandošová