Aktuality 2023/2024

Velikonoce ve skanzenu

Vloženo 29. 04. 2024, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 107x

20. března vyrazily třídy 4. B a 2. B prožít staročeské Velikonoce do skanzenu Vysoký Chlumec u Sedlčan. Přivítala nás malebná vesnička s chalupami a hospodářskými staveními převážně z 18. a 19. století. Ani bychom neřekli, že jsou sem do údolí potoka chalupy přeneseny z původního místa, kde jim hrozil zánik.

Hlavní program se odehrával ve velikonočně vyzdobené chalupě z Mašova. Děti se po skupinkách vystřídaly ve všech místnostech, v každé na ně čekal nějaký zážitek. Samy si vytvarovaly jidáše, na kterých si po upečení pochutnaly. Pokud měly hotovo, mohly si složit puzzle s velikonoční tematikou. Zažily, jak se vařilo v černé kuchyni na otevřeném ohni, ochutnaly pučálku, utloukly cukr v hmoždíři. Viděly, jak se plete pomlázka, vyrobily si korouhvičku sv. Jiří. A hlavně si ozdobily voskem vajíčka.

Dále jsme se vydali za liškou na Velikonoční stezku, která nás provedla celým skanzenem. Mezi chalupami a na zápražích děti na šesti stanovištích plnily úkoly. Přiřazovaly ptáky k správnému hnízdu s vajíčky, skládaly staré české pranostiky. U kapličky si s chutí vyzkoušely různé druhy řehtaček. U kovárny si zahrály čáru, oblíbenou hru tehdejších dětí. Vyhrává ten, kdo hodí nejblíže k čáře. Stačily jen kamínky, knoflíky nebo fazole a zábava byla zaručena. Prohlédli jsme si Moranu, jež se vynášela při loučení se zimou, a ozdobený stromeček líto, který nosila děvčata při obchůzce a přinášela tak léto do vsi. A vyzkoušeli jsme, komu při chůzi nespadne ze lžíce vajíčko. Poslední stanoviště se nacházelo v seníku z Brd, kde bylo vystaveno mnoho starých strojů, povozů, saní…, na které si děti nutně potřebovaly vylézt. Tady jsme „doběhli lišku“, do otvoru jsme jí hodili šišku a vzali si preclík, který tu pro nás nechala. Zároveň jsme si prohlédli chalupy, jejich interiéry, špýchar, včelín, stodolu, mlýn, vodní pilu… A diskutovali jsme o tom, k čemu se užívalo vystavené nářadí.

Nasáli jsme atmosféru velikonočního času vesnice 18. a 19. století a poznali jsme, jak žili naši předkové.

Mgr. Ladislava Blovská