Aktuality 2023/2024

Lyžařský kurz 2024

Vloženo 23. 03. 2024, autor Mgr. Soňa Tikalská, zhlédnuto 360x

V týdnu od 11. 2. do 16. 2. se žáci sedmých a osmých tříd zúčastnili tradičního lyžařského kurzu. Do hor letos vyrazilo 29 žáků.

Ubytováni jsme byli v penzionu Diana v Železné Rudě, který je svou polohou ideálním místem pro konání lyžařského kurzu. Hned vedle penzionu se nachází sjezdovka ,,Nad nádražím“. Bohužel vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám nebyl vlek této sjezdovky v provozu. Zdatnější lyžaři proto hned v pondělí využili ještě v provozuschopném stavu sjezdovku ,,Belveder“ a začátečníci se učili zvládat základní lyžařské dovednosti na sjezdovce vedle ubytovacího zařízení. Další dny se všichni zdokonalovali v lyžování na sjezdovce ,,Alpalouka“.

Přestože mimo sjezdovky nebylo po sněhu ani památky, sjezdovky byly každý den upravovány a lyžování dostatečně vyhovovaly. Všichni žáci se naučili lyžovat. Největší pokroky však udělali tradičně úplní začátečníci, kteří stáli na lyžích poprvé. Již od druhého dne zvládali jízdu na vleku a bez problémů sjížděli obě sjezdovky. Pochvalu si zasloužili všichni žáci, byli pro nás instruktory ,,jedničkami“, proto každý na konci kurzu obdržel za lyžování diplom a sladkou odměnu.

Ve středu jsme tradičně navštívili infocentrum v Železné Rudě, kde jsme zhlédli i expozici o historii lyžování. Ve čtvrtek jsme také navštívili stanici horské služby na Špičáku, kde nám příslušník horské služby poutavě vyprávěl o činnosti horské služby.

I když to v neděli při odjezdu na lyžování vůbec nevypadalo, byli jsme rádi, že jsme nakonec mohli lyžovat celý týden. Domů jsme se vrátili plni nových zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

Vedoucí zájezdu Mgr. Soňa Tikalská

Lyžák 2024

11. ledna jsme se vydali s učiteli a spolužáky do Železné Rudy na lyžařský výcvik. Zúčastnilo se 29 žáků. Když jsme odjížděli ze Spáleného Poříčí, vypadalo to, že celý týden budeme chodit na túry, jelikož nám sněhové podmínky nepřály, ale nakonec jsme celý týden lyžovali a užívali si zbytky sněhu. Cestou do Železné Rudy bylo v autobuse veselo, zpívali jsme písničky na přání, hráli hry a povídali si. Jako každý rok jsme byli ubytováni v penzionu Diana v blízkosti sjezdovky Nad Nádražím, na které jsme nemohli jezdit, protože byla mimo provoz.

V pondělí se první a druhý tým vydal pěšky v přezkáčích na Belveder, což dalo žákům zabrat. Žáci kopec zdolali a po instrukcích bezpečného ježdění sjeli kopec a následně byli rozděleni do týmů. Třetí tým se dopoledne seznamoval s lyžemi na sjezdovce Nad Nádražím, kde se pomalu začínali učit lyžovat. Všechny tři skupiny se setkaly na obědě. Poté následoval odpolední klid, který měl první a druhý tým kratší, jelikož se museli řídit časem skibusu, který je dopravil k Belvederu. Třetí tým pak také vyrazil na sjezdovku a začali pomalu sjíždět kopec.

V úterý jsme se všichni vydali na Alpalouku, kam jsme se dopravili pomocí ski-busu. Zkušení lyžaři vyvezli nováčky pomocí kotvy na vrchol a začali s nimi pomalu sjíždět kopec dolů. Někteří se na své spolužáky (nováčky) vykašlali a odjeli lyžovat. Ujali se jich učitelé a začali se jim věnovat. Poté jsme museli na oběd, nechali jsme si na Alpalouce lyže, jelikož jsme se vraceli po obědě zpátky. Po obědě jsme na Alpalouce dělali živý slalom, který projeli i nováčci. Ten den se všichni nelyžaři stali lyžaři a jezdili jako o závod.

Ve středu jsme se ráno vydali opět na Alpalouku a jezdili jsme do třetí hodiny odpoledne. Po delším odpočinku jsme se vydali do Rudy, ve které jsme navštívili Infocentrum. Následoval rozchod, který si všichni užili. Poté jsme se vrátili zpět do Diany a šli na večeři.

Ve čtvrtek jsme se vydali všichni na Belveder, na kterém jsme jezdili celé dopoledne. Odpoledne jsme si čistili lyže a pomalu se balili. Navštívili jsme horskou službu, ve které jsme měli přednášku. Prohlédli jsme si záchranné prostředky a šli pěšky do Diany.

V pátek jsme se sbalili, vynosili si věci ven a poté jsme je snesli dolů na parkoviště, kam nám přijel autobus. Po naložení věcí do autobusů jsme vyrazili zpět do Spáleného Poříčí.

Lyžařský výcvik se ovšem neobešel bez úrazů. Jako první si v úterý Péťa Jelínek narazil ruku, protože špatně spadl, když si nazouval lyže. Jako druhá si ve čtvrtek ošklivě poranila rameno Eliška Divišová, která vyjela ze sjezdovky a jela po trávě dva metry a poté dopadla na zem. Odvezla ji sanitka do Klatovské nemocnice, kde jí řekli, že musí jít na operaci. Momentálně je vše na dobré cestě a rameno se jí hojí.

Z lyžařského výcviku jsme si všichni odvezli zážitky, na které budeme celý život vzpomínat. Chceme také poděkovat paní zástupkyni Soně Tikalské, panu učiteli Jiřímu Vaňourkovi a panu instruktorovi Zdendovi z Písku.

Kateřina Vávrová a Eliška Divišová / 7.B