Aktuality 2020/2021

Hurá do školy aneb reportáž z konce školního roku

Vloženo 17. 07. 2021, autor Mgr. Jaromíra Regentová, zhlédnuto 1162x

Je úterý 29.6. Na chodbách školy je slyšet dětský smích a hlasitý hovor. Probíhá výměna učebnic ve třídách na prvním stupni. Děti nadšeně prohlížejí knihy a diskutují o tom, co je asi čeká příští rok.

Z jedné třídy se ozývá pokyn: „Pokud máte nové knihy v pořádku, sbalte si a budeme stěhovat lavice.“ Sborově se ze třídy ozývá: „Proč?“ „Ve dvě hodiny začíná Den otevřených dveří pro předškoláčky. Promyslete, jak nejvhodněji uspořádat lavice tak, aby mohli hrát matematické domino.“ V několika skupinkách vedou kluci a holky z druhé třídy debatu k možnostem úpravy lavic v jejich nevelké třídě. Společně se shodují na vhodném uspořádání a začínají stěhovat. Během chvilky je hotovo. Nadšeně se zapojují do přípravy dominových karet a hledají možná řešení úlohy podle zadaných pravidel. Hra je baví!

Ještě několik kosmetických úprav Večerníčků na tabuli a vše je připraveno! Zatímco všechny školou povinné děti odchází domů, učitelky se spolu s asistentkami scházejí na krátké poradě, kde ještě ve stručnosti zaznívají poslední organizační pokyny.

Několik minut před druhou hodinou přichází první natěšené předškolačky. Hned při registraci si děti mohou vyzkoušet napsat své jméno na herní kartu. A pak se se zaujetím pouští do plnění zábavných úkolů na stanovištích, která jsou zaměřena na ověření základních dovedností a vědomostí důležitých pro vstup do opravdové školy. Začínají rozhovorem o zvířatech, poznávají barvy a velikost, zkouší si vyrobit motýlka, ověří si znalost pohádkových postav, artikulační dovednosti a slovní zásobu. Nechybí určování počtu, porovnávání, ale také pravolevá orientace. Z každého stanoviště si za splnění úkolu odnáší razítko na kartě.

Na posledním stanovišti na ně pak čeká drobná odměna a upomínka na první návštěvu ve velké škole.

Motivační den se vydařil! Děti odcházejí nadšené a pyšně si odnáší medaili Jsem školák, která jim bude tento výjimečný den připomínat.

Některé děti na sebe prozradily, že se na návštěvu těšily tak, že nemohly ani dospat. Budeme se na budoucí prvňáčky těšit a doufat, že stejně natěšeně budou přicházet 1. září do svých nových tříd, kde na ně budou čekat jejich nové paní učitelky a paní asistentky.

Poděkování za přípravu Dne otevřených dveří pro předškoláky patří všem paním učitelkám z prvního stupně, provozním zaměstnancům, paní ředitelce, ale také všem školákům, kteří připravovali třídy a vyráběli dárky.

Za metodické sdružení učitelů 1. stupně
Mgr. Jaromíra Regentová