Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí

Projekt Jak 2. světová válka ovlivnila český a slovenský venkov

Deset žáků 8. a 9. ročníku naší ZŠ se společně se žáky ZŠ Žinkovy a slovenských škol ZŠ Tulčík a Lubotice podílelo na dvoutýdenním projektu s názvem Jak 2. světová válka ovlivnila český a slovenský venkov. Projekt připravila MAS sv. Jana z Nepomuku a MAS Šafrán ze Sarišské Trstené (okr. Prešov). Slovenské školy u nás byly ve dnech 20. – 26.9., my na Slovensku ve dnech 19. – 25. 10.

V první části projektu jsme navštívili muzeum v Nepomuku, zámek Zelená hora, obec Klášter, vrch Dubeč – památník amerických letců. Besedovali jsme s pamětníky 2. světové války, navštívili jsme Atommuzeum Míšov, v lese u Borovna pro nás byl uspořádán orientační závod. Viděli jsme ukázku boje partyzánů, opékali jsme buřty. Při vycházce po Spáleném Poříčí jsme seznámili naše hosty s místními památkami. Vařili jsme typická česká a slovenská jídla, která jsme s chutí snědli. Tvořili jsme prezentace na témata 2. světové války a z besed s pamětníky. Utkali jsme se také při sportovních hrách.

Při druhé části projektu na Slovensku pro nás byla také připravena řada zajímavých aktivit. Navštívili jsme památník na Dukle, muzeum a skanzen ve Svidníku. Také jsme besedovali s pamětníky 2. světové války. Prohlédli jsme si obec Zlatá Baňa, která byla ve válce vypálena a po válce obnovena. Následovala prohlídka muzea Solivar v Prešově, přednáška o vojenské technice a workshop 2. světová válka (uniformy, život vojáků). Poté jsme opět vytvářeli prezentace na určená témata. Zajímavá byla přednáška na téma holokaust. Celý program byl ukončen výletem na Kapušianský hrad.

Děkujeme všem organizátorům projektu za zajímavý program. Spolupráce se slovenskými školami byla přátelská a obohatila nás nejen o nová přátelství.

Veronika Suchá, Anna Hráchová

ЯК ПОСТУПАТИ ПРИ ІНТЕГРАЦІЇ В ОСВІТНЮ СИСТЕМУ ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

Co nás čeká

Žádné události!

Zobrazit další akce

Jídelníček

Jídelna v MŠ

Od 24. do 28. června 2024

 
Informace ŠJ

Provozní řád ŠJ
Informace o alergenech
Alergeny

Schránka důvěry

Může se stát, že budeš mít problém. Problém, který tě bude trápit, ale zároveň se s ním budeš stydět komukoliv svěřit. Nebo se stane, že člověk šlápne „vedle“, provede nějakou věc, které hned vzápětí začne litovat, případně se stane svědkem situace, kdy provede nějakou hloupost někdo jiný.

Více informací

© 2006 - 2024 ZŠ a MŠ Spálené Poříčí, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign