Projekt „Moderní třída“ v ZŠ a MŠ Spálené Poříčí

Na podzim jsme využili možnosti projektu Lesy ČR s názvem Moderní třída. Jednalo se o vybavení třídy v hodnotě 20 000,- a osobou odpovědnou za projekt byla Mgr. Jaromíra Regentová. Klíčovou aktivitou projektu bylo zmodernizování učebny instalací školní tabule a prezentační techniky.

LČR, s. p. financovali moderní školní tabuli, která je využívaná kmenovou třídou (v tomto školním roce se jedná o 1.A), hudebním oborem LŠU Starý Plzenec a kroužkem BESIPU DDM Sp. Poříčí.

Vzhledem k její ceně a výši peněžního daru s. p. Lesy ČR byla dofinancována naší ZŠ.

S ohledem na prostorové možnosti učebny jsme zvolili třídílnou kombinovanou tabuli (magnetickou) s keramickým povrchem od českého výrobce Ekotab pro popis fixem a křídou s dostatečným užitným prostorem. Tabule byla dodána 10. 9. 2014 včetně zvedacího stojanu s upevněním v podlaze, které umožňuje pohodlnou práci pro děti různých výšek.

Ve kmenové třídě je využívaná v jazykové výchově k nácviku prvopočátečního psaní (uvolňovacích cviků, základních prvků psacího písma české abecedy), k nácviku techniky prvopočátečního čtení (k seznamování a vyvozování písmen a slabik), v matematice je oporou pro práci v několika matematických prostředích (ve třídě probíhá výuka podle metody prof. Hejného).

Do učebny byl dále pořízen dataprojektor Acer a promítací plátno NOBO, 240x181 cm (4:3). Obojí bylo financováno z fondu SRPDŠ. Nad rámec projektu bylo v učebně instalováno zařízení pro Wi-fi a zpřístupněn internet.

Dodavatelem dataprojektoru byla firma Arenis s.r.o., Tyršova 158, Spálené Poříčí 335 61, plátno dodala stejná firma.

Instalací projekční techniky se rozšířily možnosti metod výuky a učení. Je využívána k motivačním činnostem, podporuje aktivní zapojení dětí do výuky. Prostřednictvím této techniky učitelé mohou prezentovat ve výuce nové, inovativní a názorné elektronické materiály, výukové programy včetně učebnic a naplňovat tak cíle tohoto projektu.

Využíváním tabule i projekční techniky dochází ke zkvalitnění a zatraktivnění jazykové výuky, matematiky, vyučování ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět, k podpoře rozvoje čtenářské gramotnosti našich nejmladších žáků, k používání a uplatňování moderních metod práce, které zvyšují přitažlivost výuky nejen u dětí, ale i učitelů. Usnadňují práci v hodinách, podporují pracovní a tvůrčí klima.

Realizací projektu došlo v další učebně naší ZŠ k vybudování technického zázemí pro moderní výuku. Naši nejmladší tak mohou naplňovat cíle RVP a dosahovat výchovných a vzdělávacích priorit stanovených školou v ŠVP v souladu s moderními trendy našeho základního vzdělávaní.

Mgr. Jaromíra Regentová
ZŠ a MŠ Spálené Poříčí

24. 04. 2019

25. 04. 2019