Aktuality 2022/2023

Recitační soutěž 2022/2023

Vloženo 13. 04. 2023, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 500x

I v letošním školním roce se žáci 1. stupně naší školy připravovali na recitační soutěž. 22. února 5. vyučovací hodinu se příjemným prostředím městské knihovny nesly hlasy našich nejlepších třídních recitátorů.

Ve školním kole vystoupilo celkem 27 žáků 2. – 5. ročníku, kteří soutěžili ve dvou kategoriích.

Výběr básniček byl pestrý. Poslechli jsme si ukázky z tvorby hlavně českých básníků. Nejoblíbenějším autorem byl již tradičně Jiří Žáček, ale zazněly i básně např. M. Kratochvíla, E. Frynty, D. Fischerové, A. Gondekové, R. Křivánka, J. Nohavici, M. Lukešové, Fr. Hrubína, J. V. Sládka, K. V. Raise.

Do knihovny děti nepřišly jen soutěžit, ale hlavně prožít hezké chvíle při společném přednášení. Při poslechu ostatních získaly cenné zkušenosti a seznámily se s novými básněmi.

Všem recitátorům náleží velká pochvala nejen za pěkný přednes, ale i za nadšení recitovat, chuť naučit se nové básně a za odvahu vystoupit před publikem. Hodnocena byla znalost básně, tempo přednesu, hlasový výkon, správná výslovnost, srozumitelnost projevu, mimika a postoj, celková úroveň a přirozenost dětského projevu.

Výkony dětí hodnotila porota ve složení L. Blovská, L. Karasová, D. Franková a J. Pouchová. Zatímco se porota radila, dětem se věnovala paní knihovnice V. Čížková. Všechna vystoupení byla skvělá, ale postupová místa byla jednoznačná. Julie Pouchová všechny uchvátila svým dramatickým podáním básně Johana, provázeným výstižnou gestikulací a mimikou. Julie Sklenářová zase zaujala porotu svým milým a přirozeným přednesem Žáčkovy básně Jak šlo vejce na vandr. Bohužel se nemohla z důvodu nemoci zúčastnit okresního kola.

Zde jsou nejlepší recitátoři:

I. kategorie (2. a 3. ročník)
1. místo: Julie Sklenářová – 3. B (J. Žáček: Jak šlo vejce na vandr)
2. místo: Thea Täuberová – 2. B (autor neznámý: Tůň)
a Iva Hodková – 3. A (J. Žáček: Povídačka o měsíci) 3. místo: Vojtěch Krejčí – 3. B (M. Kratochvíl: Kos a kokos)

II. kategorie (4. a 5. ročník)
1. místo: Julie Pouchová – 5. A (R. Křivánek: Johana)
2. místo: Nela Hodková – 5. A (M. Kratochvíl: Věrný škrtič)
3. místo: Sabina Fialová – 4. A (D. Fischerová: Žvanilka) a Mariana Holubová – 4. B (M. Lukešová: Kolik barev má den)

Tito nejlepší recitátoři byli odměněni diplomy a pěknými cenami, vítězky knihami. Drobné odměny si však odnesli všichni soutěžící.

Julie Pouchová úspěšně reprezentovala naši školu v okresním kole, které proběhlo v DDM v Blovicích 1. března. Obhájila 1. místo ve II. kategorii. U poroty uspěla svým podáním básně Johana i v silné konkurenci mezi přednesy prozaických textů. Přejeme jí hodně úspěchů v krajském kole v Horšovském Týně, kam zamíří 25. dubna.

Všem účastníkům soutěže děkujeme za pěkný zážitek, vítězům gratulujeme a těšíme se na společné přednášení v příštím roce!

Mgr. Ladislava Blovská