Aktuality 2022/2023

Čeština pro cizince

Vloženo 02. 01. 2023, autor Mgr. Kateřina Sachrová Ph.D., zhlédnuto 490x

Od září školního roku 2022/2023 probíhá na naší škole výuka češtiny pro cizince. Lekce češtiny jsou určené pro ukrajinské žáky, kteří na naši školu začali v průběhu roku chodit a jsou zařazeni do běžného vyučování.

Nepovinná výuka češtiny pro cizince je nabízena ukrajinským dětem ze všech ročníků, od prvního až po devátý, a probíhá většinou po obědě. Vedena je zkušenou lektorkou češtiny pro cizince. Hodiny probíhají v neformálním prostředí Komunitního centra, kde si děti odpočinou od klasické školní třídy.

Cílem je pomoci ukrajinským dětem překonat jazykovou bariéru a všechny obtíže, které s sebou přináší adaptace na jinojazyčné školní prostředí: doplnit a procvičit učivo z běžné výuky češtiny, seznámit děti s českým školním prostředím, zejména se slovní zásobou, bez které se ve škole neobejdou. Součástí výuky je i interkulturní výchova, jejímž jádrem je představit dětem nejdůležitější zvyklosti v české společnosti, přiblížit kulturní i společenské odlišnosti, které mohou cizincům z počátku působit problémy. Důležitým aspektem výuky češtiny pro ukrajinské žáky je možnost těchto dětí pobýt i mezi svými krajany vzhledem k tomu, že většinu školního času tráví mezi českými dětmi a někteří z mladých Ukrajinců nemají v běžné třídě žádného ukrajinského spolužáka. V této skupině mají děti prostor pro sdílení svých zkušeností a zážitků mezi sebou, což může být užitečné i z psychologického hlediska. Často dochází k porovnávání odlišných kulturních zvyků – děti v rámci komunikace s lektorkou velmi rády mluví o své zemi, o tom, co je u nich zvykem.

Největší výzvou je samozřejmě výuka prvňáčků, kteří ještě nepíší ani nepočítají ve svém rodném jazyce a někteří z nich se např. paralelně učí ukrajinské písmo. Zpočátku byla tedy lektorce k dispozici i ukrajinská asistentka, která pomáhala zprostředkovat komunikaci, když to bylo potřeba.

V češtině pro cizince se tedy lektorka snaží s dětmi procvičovat nová česká písmenka a podle potřeby a dohody s jejich třídní učitelkou si osvojují buď psací či tiskací podobu písma. Samozřejmě se učí česky počítat, pojmenovávat slova, tvořit jednoduché věty, zpívat české písničky a občas i zarecitovat českou básničku či říkanku, což vede mj. ke správné výslovnosti a přízvuku. Hodiny jsou pestré a citlivě přizpůsobené potřebám těchto dětí – jejich temperamentu i aktuální náladě. Hlavním cílem však je, aby se dětem líbilo v české škole, měly chuť se učit novým věcem a získaly dobrý vztah k českému jazyku, který je jim díky mateřštině celkem blízký.

Ve vyšších ročnících jsou hodiny více zaměřeny na konkrétní jazykové dovednosti – mluvení, psaní, čtení, poslech. Žáci se seznamují s gramatickou terminologií a záležitostmi, na které není v běžné výuce čas.

Během podzimu se více věnovali slovním druhům, složitějším slovesným tvarům a slovní zásobě týkající se školy, města a stravování. Během posledních hodin před Vánoci využila lektorka příležitosti k různým aktivitám spojeným s českými (před)vánočními zvyky – děti se dozvěděly o českém Mikuláši a Ježíškovi, o tradicích a zvycích během adventu a Vánoc. Samy hovořily o tom, jak se slaví Vánoce a Nový rok v Ukrajině. Při poslední předvánoční lekci ochutnaly cukroví, vyzkoušely si pouštění skořápkových lodiček se svíčkou, podívaly se na krátkou pohádku o českých vánočních zvycích, zazpívaly si, a nakonec si rozbalily malé dárečky.

Nezbývá než doufat, že se dětem na naší škole bude i nadále líbit, využijí nabídku hodin češtiny pro cizince a najdou si české kamarády, aby jejich pobyt u nás byl co nejpříjemnější.