Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí

Aktuality 2020/2021

Ohlédnutí za projektem Po stopách středověku se 4. B

Vloženo 05. 07. 2021, autor Mgr. Ladislava Blovská a děti ze 4. B, zhlédnuto 1325x

Každý člověk by měl znát své kořeny a historii své země, a proto se děti již ve 4. ročníku při vlastivědě seznamují se staršími českými dějinami. Toto učivo si děti ve 4. B začaly osvojovat při distanční výuce a velmi je zaujalo povídání o pravěku i středověku. Rády si prohlížely prezentace, fotografie, sledovaly videa i vyplňovaly pracovní listy.

Beseda o středověku v knihovně

Po příchodu do školy jsme konečně mohli vyrazit za poznáváním dějin i naživo, bez počítače. 7. května jsme zamířili do knihovny na besedu s Jakubem Čížkem, který studuje historii a ta je zároveň jeho velkým koníčkem. Po příchodu do knihovny jsme se naráz ocitli ve středověku. Jakub totiž přinesl na ukázku ze své sbírky středověké zbraně, štíty, brnění, drátěné košile, přilby, dobové látky, oděvy, kápě, obuv a další. Poutavě dětem přiblížil každodenní život jednotlivých vrstev středověké společnosti, život lidí na vesnici, ve městě, šlechticů na hradě. Prozradil nám různé zajímavosti, např. „čím delší špička bot u pánů nebo výška čepce u dam, tím vyšší postavení ve společnosti“.

Dozvěděli jsme se, jak se bojovalo za Přemyslovců a Lucemburků. Překvapilo nás, jak se rytíři v těžkém brnění dokázali celkem dobře pohybovat, což bylo doloženo i ukázkou ve videu. Kuba nám ukázal, jak rytíři zacházeli se zbraněmi a štíty a předvedl nám různé strategie boje, které si pak děti zkoušely. Zhlédli jsme i několik videí s ukázkami Jakubova koníčku - larpu – živých akčních her v přírodě, v tomto případě bitev, v kterých se bojuje měkčenými zbraněmi. Na závěr se děti s nadšením oblékaly do středověkých oděvů a brnění, osahaly si zbraně a štíty a vyzkoušely si, jak by jim s nimi šlo bojovat.

Ve škole jsme si pak své znalosti ověřovali při vyplňování mnoha pracovních listů. Také jsme propojili dějiny s matematikou a v „Přemyslovské matematice“ a „Lucemburské matematice“ jsme pracovali s letopočty a daty a zjišťovali, co vše z údajů v tabulkách můžeme vyčíst. Dále děti výtvarně vyjadřovaly, co je z období středověku nejvíce zaujalo. Kreslily románské a gotické stavby, vitráže, portréty panovníků, středověkou těžbu stříbra. Také jsme se inspirovali šlechtickými erby a každý si vytvořil svůj erb, který ho charakterizoval. Práce byly velmi nápadité.

Den dětí – dobývání hradu

Do středověku jsme se přenesli i 1. června na Den dětí. Jakub Čížek nás pozval na repliku hradu na Karlov, kam jsme se vypravili tentokrát i se 4. A. Už z dálky vlály na naši počest vyvěšené vlajky, které nám dávaly najevo, že hradní pán je doma. Hradní brána se otevřela a nás slavnostně přivítal Jakub i se svou dámou, oba v dobovém šlechtickém oděvu. Krátce si s dětmi popovídal o dalších zajímavostech ze středověku a pak následovala hra „dobývání hradu“. Děti byly rozděleny na dvě skupiny. Útočníci se snažili zvenku dobýt hrad a obránci se pohybovali po hradbách a hrad bránili. Jako munice sloužily papírové koule a pro překonání hradeb pak útočníci použili žebříky. Děti se pořádně vyřádily. Skóre bylo vyrovnané – několikrát byl hrad dobyt, v dalších kolech byl zase útok odražen. Moc nás bavilo se aspoň na chvíli vžít do doby středověkých rytířů. Na závěr jsme si udělali ohýnek a opekli špekáčky, po lítém boji nám totiž vyhládlo.

Muzeum v Blovicích – výstavy O kravách a lidech, Království hraček ze Skašova, Velké prádlo našich babiček, Stará škola...

Předposlední školní den jsme si zpestřili návštěvou Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, abychom se ještě jednou přenesli do minulosti, tentokrát do 19. století. Zhlédli jsme výstavu O kravách a lidech, která nás vtáhla do doby, kdy byla kráva nepostradatelnou součástí každého hospodářství. Děti si vyzkoušely, jak se stloukalo máslo, zazvonily si kravskými zvonci… Na další výstavě jsme obdivovali kouzlo skašovských hraček. Prohlédli jsme si venkovskou světnici i starou ložnici s vystaveným prádlem. Na výstavě Velké prádlo našich babiček jsme si zatočili klikou dřevěných ručních praček a obrovského mandlu a zjistili, jak bylo jejich ovládání namáhavé. V expozici Stará škola si děti vyzkoušely, jak se sedělo ve starodávné lavici, jak se psalo, jak se trestali neposlušní žáci – klečet na hrachu, na polínkách, pověsit si na krk obrázek osla. Naše milá průvodkyně paní Drahomíra Synáčová nám přečetla několik zajímavých zápisů o prohřešcích žáčků z Černé knihy, ale i pochvalné zápisy z Bílé knihy. V závěru nesmělo chybět nakupování suvenýrů, někteří si dokonce vyrazili vlastní minci. Před odchodem jsme si ještě prohlédli zámecký park.

Naše putování dějinami nás velmi bavilo, a přestože jsme do školy v letošním školním roce chodili tak krátce, máme hodně hezkých společných zážitků.

Všem přejeme krásné slunečné léto a těšíme se 1. září 2021 ve škole na shledanou!

Mgr. Ladislava Blovská a děti ze 4. B

« zpět na seznam článků

ЯК ПОСТУПАТИ ПРИ ІНТЕГРАЦІЇ В ОСВІТНЮ СИСТЕМУ ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

Co nás čeká

Žádné události!

Zobrazit další akce

Schránka důvěry

Může se stát, že budeš mít problém. Problém, který tě bude trápit, ale zároveň se s ním budeš stydět komukoliv svěřit. Nebo se stane, že člověk šlápne „vedle“, provede nějakou věc, které hned vzápětí začne litovat, případně se stane svědkem situace, kdy provede nějakou hloupost někdo jiný.

Více informací

© 2006 - 2024 ZŠ a MŠ Spálené Poříčí, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign