Aktuality 2020/2021

Čtení - nejlepší učení

Vloženo 03. 03. 2021, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 1323x

„Čtení - nejlepší učení“. Tento citát významného ruského básníka, prozaika a dramatika A. S. Puškina se stal výstižným názvem projektu pro podporu čtenářské gramotnosti u žáků základních škol.

Projekt organizuje MAS sv. Jana z Nepomuku a jeho cílem je zkvalitnit čtenářskou gramotnost prostřednictvím četby zajímavých knih, které se pak stanou součástí školních knihoven. Učitelé zapojení do projektu si pro žáky vybrali knihy a vytvořili k nim pracovní listy – čtenářské záznamy, které mezi sebou školy sdílejí.

Tohoto projektu se účastní druhým rokem i naše škola, dále se zapojily ZŠ Nepomuk, ZŠ Mileč, ZŠ Kasejovice. Loni byl projekt zaměřen na rozvoj čtenářství ve 2. a 6. ročníku. U dětí se těšil velké oblibě a naše škola díky němu obohatila školní knihovnu o 60 knih.

V tomto školním roce jsou čtenářské dílny určeny pro 3. a 7. ročník. Třeťáci i letos velmi nadšeně pracují s novými knihami, které našli v předvánočním týdnu ve škole pod stromečkem. Škola tak získala pro I. stupeň těchto 6 titulů po 5 kusech: Ukradené štěně (I. Peroutková), Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my (M. Kratochvíl), Tatínku, ta se ti povedla (Z. Svěrák), Sísa Kyselá (M. Drijverová), Babička drsňačka (D. Walliams) a Detektivové a narozeninový případ (Z. Pospíšilová a M. Vydrová).

I pro žáky 7. tříd byly vybrány velmi poutavé knihy různých žánrů, které jim byly představeny při on-line výuce českého jazyka. Obdrželi jsme 6 titulů po 10 kusech (tedy 2 sady knih vzhledem k paralelním třídám v 7. ročníku): Spočítej hvězdy (L. Lowry), Alchymistova šifra (K. Sands), Dostaňte mě ven! (D. El – Nawabová), Kluci netančej! (O. Stehlíková), Prašina (V. Matocha), Robinson Crusoe (D. Defoe). Někteří sedmáci už s knihou pracují, pro ostatní jsou knihy ve škole připraveny k vyzvednutí.

Co je tedy úkolem našich žáků? Vyzvednout si vybranou knihu ve škole, přečíst ji a vypracovat k ní čtenářský záznam. I když musí v době distanční výuky probíhat čtenářské dílny doma, je aspoň více času na čtení a přemýšlení o přečteném. Odměnou bude nejen pěkný čtenářský zážitek, ale i získání dalších 90 nových knih pro naši knihovnu, které udělají radost i ostatním dětem ve škole.

Smyslem čtenářských dílen je nejen rozvíjet čtenářskou gramotnost, ale i probouzet v dětech lásku ke knihám. A protože je právě březen, který je označován jako „měsíc knihy“, udělejte si čas na čtení, ponořte se do nových příběhů a vydejte se s literárními hrdiny do světa fantazie!

L. Blovská

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ

03. 04. 2024