Aktuality 2019/2020

Den válečných veteránů – koncert v pražském Rudolfinu

Vloženo 11. 11. 2019, autor Mgr. J. Šeffl, Mgr. M. Sýkorová, Spálené Poříčí, zhlédnuto 2201x

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se v pátek 8. listopadu uskutečnil koncert ke Dni válečných veteránů. V podání Ústřední hudby Armády ČR a dalších interpretů zazněla vážná hudba i známé filmové a muzikálové melodie. Měl jsem tu čest, na pozvání paní prezidentky Stonožky Běly Gran Jensen, se této slavnostní akce zúčastnit společně s kolegyní Mgr. M. Sýkorovou.

Večerní Praha je nádherná, Rudolfinum krásně nasvícené, stejně jako Pražský hrad a na schodech vojáci, kteří vzdávali čest příchozím. Vedle druhoválečných a novodobých veteránů v čele s armádním generálem v.v. Emilem Bočkem se koncertu zúčastnili ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata a další významní hosté z řad vojenské a civilní veřejnosti. Přítomni byli bývalí náčelníci Generálního štábu, pan generál Pavel Štefka, pan generál Josef Bečvář a pan kardinál Dominik Duka, všichni spolupracovníci a patroni Stonožky.

Pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa, majora Patrika Spinka a dirigenta amerických jednotek v SRN Randalla S. Bartela zazněly skladby Johna Williamse, Bedřicha Smetany, Johna Philipa Sousy, Ennia Morriconeho, Augustína Lary, W. A. Mozarta, A. L. Webbera, Leroye Andersona a dalších skladatelů. Dirigoval také legendární kapelník Václav Hybš a to taktovkou, kterou mu kdysi daroval Karel Gott.

Jako vokální sólisté se představili Kateřina Brožová, Dáša Zázvůrková, Radim Schwab, Markéta Procházková a Kühnův dětský sbor. Úžasný byl mladý talentovaný sólista Jiří Rambousek, který Mozartův Turecký pochod zahrál na elektrickou kytaru.

Dlouhotrvající potlesk ve stoje při závěrečné písni Škoda lásky byl nádhernou tečkou za celým večerem.

Mgr. J. Šeffl, Mgr. M. Sýkorová, Spálené Poříčí