Beseda o rytířích ve 4.A

Vloženo 25. 03. 2019, autor Mgr. Miloslava Nováková a žáci 4.A, zhlédnuto 2205x

Ve čtvrtek 21. března nás ráno po příchodu do třídy čekalo překvapení. Ocitli jsme se naráz ve středověku, v době českých králů a rytířů, o kterých se právě učíme v hodinách vlastivědy. Na lavicích byla připravena výstava středověkých zbraní, brnění, štítů, přilbic, obleků pod brnění a mnoha dalších součástí výzbroje a výstroje rytířů.

Tuto zajímavou výstavu pro nás připravil student gymnázia v Blovicích a bývalý žák naší školy Jakub Čížek. Vystavené exponáty pocházely z jeho vlastní sbírky. Následovala přednáška spojená s besedou. Jakub v historickém obleku šlechtice nám poutavě vypravoval o tom, jak těžce se žilo ve středověku, ale hlavně nás seznámil s mnoha zajímavostmi z historie, které v učebnici nenajdeme.

Dozvěděli jsme se, kdo se mohl stát rytířem, jak stateční bojovníci byli Přemyslovci nebo král Jan Lucemburský, ale i jak se rytířům nosilo brnění těžké 30-40 kg. Jakub nám zodpověděl všechny zvídavé dotazy a navíc předvedl, jak rytíři zacházeli se zbraněmi a štíty. Sám si dokonce i vyrábí některé součásti rytířské výstroje.

Prostě má velmi originálního a náročného koníčka, kterému určitě věnuje hodně volného času. Ale stojí to za to!

Na závěr jsme si všichni mohli vyzkoušet přilby, potěžkat zbraně, štíty a dokonce i drátěnou košili, která se oblékala pod brnění. Celou besedu se zájmem sledoval i pan ředitel Mgr. Jiří Šeffl, který za nás všechny poděkoval Jakubovi za nevšední zážitek.

Poděkování patří i knihovnici paní Věře Čížkové. Nejen, že nám připravila ukázku nádherných encyklopedií o středověku z místní spálenopoříčské knihovny, ale také pracovní listy pro žáky, které určitě využijeme při výuce.

Středověk s Jakubem nás opravdu moc bavil !

Mgr. Miloslava Nováková a žáci 4.A

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ

03. 04. 2024