Výchovné poradenství pro I. stupeň

Mgr. Martina Muchová
výchovný poradce pro první stupeň, školní speciální pedagog

E-mail: muchova@zsspaleneporici.cz

Konzultace o výukových obtížích a logopedické služby vždy po předchozí domluvě kdykoli odpoledne, kontakt na stránkách školy nebo osobně v pracovně ve vestibulu školy.

Vše záleží na přístupu jednoho k druhému

... Prazákladem komunikace či chování je postoj k druhému člověku. Buď dokážeme člověka respektovat jako rovnocennou bytost bez ohledu na věk, nebo vnímáme lidi jako méněcenné bytosti, což je základem autoritativní výchovy…Správnou cestou je partnerský přístup. Existují tři druhy výchovy: autoritativní , povolující až ústupná a demokratická. Podstatným rozlišujícím faktorem mezi těmito výchovnými styly je, jak se v nich tvoří pravidla – kdo je tvoří a pro koho platí? V autoritativní výchově tvoří pravidla jeden nebo malá skupinka a platí jen pro „ty druhé“, v povolující výchově pravidla neexistují a v demokratické výchově tvoří pravidla všichni, kterých se to týká a platí tudíž pro všechny. Jde o jinou kvalitu. Někoho respektovat znamená v tomto slova smyslu považovat člověka za schopného řešit určitou situaci podle svého nejlepšího zvážení. Tímto přístupem se významně posiluje a rozvíjí jeho zodpovědnost.

Z rozhovoru s PhDr. Janou Nováčkovou, spoluautorkou bestselleru Respektovat a být respektován, příručky o výchově dětí od Pavla Kopřivy a kol. Celý rozhovor vyšel v časopise Rodina a škola č. 2/2011, mírně upraveno, zkráceno.

Vážení rodiče, hledáte-li inspiraci k výchově svého dítěte, sáhněte po výše uvedené knize.

16. 12. 2019
Divadlo Alfa - 2.A, 3.A, 3.B